Nietypowe herbaty na jesienne i zimowe wieczory

Sunday, 4 November 2018

Nietypowe herbaty na jesienne i zimowe wieczory tea

Herbata. Stała konkurentka kawy. Jej historia sięga czasów przed naszą erą ima swój początek w Chinach, chociaż pierwsze historyczne wzmianki pojawiły się dużo później. Z odkryciem herbaty związane są nawet legendy! Od dawien dawna napój ten gości w naszych domach i przez wielu darzony jest szczególnymi uczuciami. Pija się ją na różne sposoby i spotyka naprawdę nietypowe odsłony. Dziś przedstawimy kilka naszych propozycji tego napoju.

Herbata z żeń-szenia

Chociaż u nas nie jest bardzo znana to znaleźć można ją nawet w aptece. Można powiedzieć, żę herbata z żeń-szenia czyli ginseng tea koło herbaty nawet nie leżała, ponieważ nie zawiera ani odrobinki liści herbaty. W smaku nie każdy ją polubi, zdecydowanie lepiej pija się ją z miodem, ale warto zapoznać się z tym naparem, ponieważ ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie - poprawia odporność, a nawet mawia się, że lepiej pobudza do działania niż kawa. Nawiązując do reklam o płonących konarach - wpływa również na potencję. Mówi się też, że poprawia pamięć i pomaga przy menopauzie, jednak nie należy nadużywać tego cudownego naparu, ponieważ jak dobrze wiemy co za dużo to niezdrowo.

Imbir z zieloną herbatą

Połączenie wystrzałowe? Zielona herbata ma ciekawą historię, bo zgodnie z legendą to cesarz Shennong, który jest postacią mityczną, uważany jest za twórcę herbaty, a raczej jej odkrywcę. Zawsze pił on gotowaną wodę, jednak pewnego razu do jego herbaty wpadły ususzone liście herbaty, które spadły z drzewa, a ten niezauważając ich wypił napój, który bardzo cesarzowi zasmakował, ponieważ napój nie tylko orzeźwiał, ale również znalazł swoje zastosowanie jako antidotum. Zielona herbata może być pomocna przy diecie czy w walce ze złym cholesterolem, a w połączeniu z imbirem idealnie rogrzeje nas w zimne dni.

Nietypowe herbaty na jesienne i zimowe wieczory tea

Kwitnąca herbata

Chyba jedną z najbardziej efektownych herbat jest herbata kwitnąca. Cóż to takiego? Zawinięte płatki różnych kwiatów i liście herbaty, które po zalaniu wrzątkiem powoli zaczynają się rozwijać. Efekt jest niesamowity, lecz sam smak zazwyczaj ma przewagę podstawowego składnika. Zazwyczaj składnik ten to herbata biała czy czarna. Herbatę zalewa się zwykle ok. litrem wody i należy dokładnie przeczytać instrukcję parzenia, by nie wyszło nam coś czego nie da się przełknąć. Miły sposób na zaskoczenie gości chociażby.


Herbata zimowa 

Herbata z goździkami i pomarańczą to jedna z propozycji na chłodne wieczory, którą możecie przygotować w domu sami. To propozycja bardzo aromatyczna i rozgrzewająca, może też być pomocna w leczeniu infekcji. Wystarczy dzbanek, ulubiona czarna herbata(sypana bądź w torebkach), kilka plastrów pomarańczy, miód, kardamon/imbir i goździki. Wszystkie przyprawy z herbatą zalewamy wrzątkiem, nie wskażemy Wam ile czego dodać bo tak na prawdę jest to kwestia tego, jak bardzo lubicie dany składnik. Imbir i goździki najlepiej dodawać w ilościach śladowych, w przeciwnym wypadku herbatkę zabiją swoją wyrazistością. Podobnie z pomarańczą -przed dodaniem nie zapomnijcie jej sparzyć i wyczyścić! Pokrojone plasterki wrzucamy do dzbanka na sam koniec, a miód najlepiej bezpośrednio do szklanki by nikt nie marszczył nosa.

Konfitury i soki

Czasami warto wzbogacić herbatę różnymi dodatkami, które nie tylko są smaczne, lecz wskazane przy przeziębieniach. Przykładami takich cudów może być przepyszna i cudownie pachnąca konfitura z płatków róż, w której kryją się zapachy lata. Jeśli płatki nie zostały odpowiedni przygotowane i nie oberwano im białych ogonków, konfitura może być nieco gorzkawa, co nie jest oznaką zepsucia. Do herbaty można dodać również sok z owoców aronii, sok z pigwy, sok z czarnego bzu, soki z malin i porzeczek. Najlepsze są oczywiście te z babcinej spiżarni, ale wbrew pozorom w bardzo prosty sposób możemy przygotować je sami w okresie lata. Jeśli kupujecie soki w marketach, czytajcie dogłębnie etykiety - może się okazać, ze składnika kluczowego praktycznie w nich nie ma. Popytajcie znajomych, czy nie zaopatrują się u poleconych osób w takie przetwory.

Nalewki

Herbata z wkładką? Jeżeli jesteście osobami pełnoletnymi to czemu nie? Nie każda nalewka nada, ale na zimne jesienne i zimowe dni, pigwówka, malinówka, wiśniówka czy anyżowe nalewki nie tylko poprawią smak, ale też pomogą przetrwać długie wieczory.

A Wy jakie herbaty uwielbiacie pić? Czy używacie dodaktów aby poprawić smak herbat?

FIND US: FACEBOOK | INSTAGRAM | PINTEREST

Post a Comment

Thank you for every comment. We will reply ASAP.
Dziękujemy za każdy komentarz. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe

© Living in Magnolias. Design by FCD.